
Ibland när man har varit lite småsjuk ett tag tänker man inte på det förrän man till slut börjar känna sig bättre. Då, helt plötsligt, får man lust, energi och inspiration att göra saker igen.
Samma sak är det för mig i jobbet, när en viss sak kryssas av från att-göra-listan tar jag helt plötsligt tag i andra saker som jag kanske skjutit på eller medvetet ignorerat.
En organisation kan klara sig även om några är lite sega ibland, en egenföretagare blir rätt handfallen om energin inte är på topp eller när det är något som stoppar upp.
Vis av dålig erfarenhet
Över tjugo års arbetslivserfarenhet som egenföretagare har lärt mig lite om hur jag fungerar, vad jag gillar att göra, men kanske ännu viktigare, hur jag inte gillar att göra det.
Ducka för saker är en sån grej, bland det värsta jag vet är att känna mig jagad och behöva släcka en brand för att hinna släcka en annan lite halvdant. Tejplösningar. Eller lova saker jag kommer få äta upp.
Att inte känna mig nyttig är en annan sak, det kan få all energi att bara försvinna även om jag kanske har en massa tid över att hitta på roliga saker, problemet är då att jag inte känner för det.
Storhandla, åk till soptippen…
Jag tror det var Wille Crafoord som sa något smart i Knesset för tusen år sedan apropå att grubbla på svårlösta problem (typ), att det var bättre ibland att gå och diska, så gjorde man något vettigt åtminstone. Jag håller helt med, men glömmer bort lika ofta.
För det är just det, kan man inte skaka av sig den där kraftlösheten måste man klura på vad som är fel och hitta en annan vinkel. För min del är det ofta mitt lutherska ok, att känna mig nyttig, och då vore det oftast smartare att bara börja dammsuga källaren, så skulle jag troligtvis känna mig bättre snabbt och kunna prova igen.
På listan finns en mina
Så är det ibland. Någonstans bland alla de där sakerna man har skrivit upp som ska göras finns en grej man borde ta tag i först och inte låta bli liggande och surna till.
Ibland är de t om sammankopplade på ett diaboliskt sätt, någonstans långt bak i huvudet vet man att en viss sak behöver göras före en annan, annars blir allt fel. Vilket stoppar upp ännu mer.
I mitt fall kan det hända att jag lovat återkomma om en sak, men först behöver något kollas upp, så drar det ut på tiden för att jag inte kollat upp den där saken och därför återkommer jag inte.
Eller så hade jag bara tänkt att prestera något riktigt smart, men inte tagit mig tid att göra det, men vill såklart göra det. Så går tiden och vips hör kunden av sig och frågar om besked. Då blir det lätt något inte helt optimalt svar, bara för att svara.
Det är egentligen rätt enkelt
De flesta saker som förstoppar mig skulle jag för det mesta kunnat lösa med rätt enkla medel. Ibland kan det räcka med ett svar, typ ”jag hinner inte svara idag, men du får ett senare i veckan”.
Jag har blivit ljusår bättre på just sånt, för att slippa bli jagad.
Har jag fullt upp och någon kund lite väl sent säger att de behöver bilderna snabbt brukar förslaget att leverera den/de viktigaste först och resten senare tas emot rätt bra, men då måste man vara den där trista som säger ”njae, jag hinner inte, men vad sägs om detta?”.
En taktik som funkat för mig är att ta den grejen jag minst av allt vill göra och sätta den högst upp på listan. Den ska bara göras innan jag ens får titta på något annat nästa dag.
Rätt trist, men effektivt.
Det funkar för mig, när jag väl förstår vad det är som förstoppar mig dvs, och det kan ibland vara lättare sagt än gjort.
Och sen brukar resten av sakerna på listan, eller många av dem, lösas rätt fort bara för att förstoppningen är borta och flödet är tillbaka, om jag ska avsluta denna metafor.
Att lite då och då klura på vad som gör att man inte har full energi kan vara smart, det funkar för mig när jag väl gör det i alla fall.
Ibland är det bara en helt vanlig förkylning, men många gånger är det något smågiftigt på att-göra-listan som är boven.
Vad är dina saker som förstoppar dig mest? Kommentera gärna.