≡ Meny
Fotograf Stefan Tell

Tidningsomslag, Väsby Djursjukhus

Fotografering på plats till tidning, Väsby Djursjukhus för VeterinärMagazinet. Fotograf Stefan Tell

Nu har jag hunnit fotografera reportage på diverse olika djursjukhus och kliniker för tidningen VeterinärMagazinet, och har verkligen lärt mig att man kommer väldigt långt med ganska lite utrustning. Att bara ta med en extern blixt kan göra att det går att fotografera lite överallt och inte vara begränsad till rummen med bra ljus, eller nöja sig med att allt är belyst med ljusrör.

Senast var det ett fotoreportage från Väsby Djursjukhus där pappa Jannis lämnade över kliniken till dottern Marie. Samtidigt hade kliniken rustats upp rejält, så jag fotograferade mycket i väldigt helrenoverade lokaler, vissa rum var inte helt färdiga men det såg väldigt imponerade nytt ut.

Själva omslagsbilden fotograferades med en Nikon D700, ett 24-70/2.8 och ljuset kom från en Profoto AcuteB 600R i en 150 cm Profoto softbox Octa, med lite inblandning av det befintliga ljuset i lokalerna för att blanda upp det.

reportagefotografering-en-blixt-gruppbild-profoto-acuteb600r-softbox-octa

Ett kamerastativ är ganska oundvikligt för den här typen av bilder, av flera skäl. Dels för att det sällan blir så snabba slutartider att man kan vara säker på att alla bilder blir skarpa med handhållet, och dels för att det är praktiskt att kunna ta testbilder med självutlösare utan att behöva kalla in tillfälliga statister.

I det här fallet ville jag blanda upp blixtljuset med det naturliga ljuset i lokalen, och fick slutartid 1/60s om jag ville ha bländare f/5.6. Med ett 24-70/2.8 på 48mm och placeringen i rummet där vi var spelade inte skärpedjupet någon större roll. Annars tycker jag nog att lite mer suddig bakgrund är att föredrag, men med gruppbilder vill man gärna ha alla personer i fokus, åtminstone den här typen av gruppbilder. Så det fick bli ganska standard. Som funkar.

Förbättra ljuset med en blixt

Ljussättningen är inget märkvärdigt egentligen, en stor Octa-softbox från vänster, men det är lite intressant att se hur färgtonen på bakgrunden/golvet skiftar från en nyans till en annan där blixtljuset avtar. Hade såklart gått att ta bort i Lightroom/Photoshop men för reportagebilder gör jag sällan sådana förändringar, tycker det kan se ut så.

Det hade kanske kunnat vara en poäng att sätta på ett färgfilter på blixten för att balansera färgtemperaturerna lite, men jag tycker det ser hyggligt naturligt ut. Däremot hade jag önskat att den där undersökningslampan uppe till vänster i bild hade kunnat få vara påslagen, men den var inte inkopplad än. Tyvärr.

Sen är det fascinerande hur mycket man kan göra med bara en endaste blixt. Den här bilden, utan en extern blixt, hade troligtvis blivit helt värdelös och oanvändbar. Nu är jag istället väldigt nöjd med den.

Bilden på tidningsomslaget

fotografering-veterinarmagazinet-omslag-vasby-djursjukhus

Snart kommer jag förhoppningsvis ha en Nikon D800 med lite fler pixlar än de 12MP som D700 har. Just för den här typen av fotouppdrag tror jag det kommer kännas väldigt mycket smidigare, att de som gör layouten har större möjligheter att beskära en stående bild till liggande eller kvadratiskt format utan att man behöver skala upp bilden innan den används i tidningen.

I det här fallet förstorade jag bilden aningens i Photoshop eftersom tidningen ville ha denna som omslagsbild. Sen handlar det såklart om komposition också, alla bilder har inte plats över att behandlas och beskäras hur som helst, men det smarta är att ta potentiella omslagsbilder i stående format, även om man kanske gillar det liggande formatet bättre för just det motivet. Ibland är det lätt att glömma. Som här.

Nu gick det bra, men jag har varit med om när man har fotograferat för tidningsartiklar där det inte har sagts något om omslag, men det ändrats i sista sekund. Då är det lite trist om det behöver bli någon bild som egentligen inte passar för det. Har faktiskt vid ett tillfälle fotograferat om en person vid ett senare tillfälle när så var fallet. Hade varit så trist att se en uppförstorad och aningens oskarp bild på ett tidningsomslag.

Mer uppdrag som detta, tack

Som jag brukar tjata om, mest för mig själv, så är den här typen av fotouppdrag jag måste försöka få till fler av. Det är verkligen kul att kastas in i helt främmande verksamheter, få träffa människor i deras yrkesroller, och på plats lösa en massa problem för att kunna åka därifrån med bilder man inte har planerat alls utan bara fått ihop på plats.

Men en blixt brukar sällan skada att ha med. Och några stativ, och lite svart tyg, och lite silvertejp, och kanske en reflexskärm.

Next post:

Previous post: