Bloggtips, en svensk och en tyska

20 januari, 2010 · 2 comments

Det var ett tag sedan jag tog mig tid att skriva upp några tips om andra bloggar jag läser här, men nu har jag två som på något sätt är lika, men ändå inte.

Som en fotograf är en otroligt skön och läsvärd blogg från en kille som jobbar som fotograf åt diverse tidningar. Suveräna bilder och väldigt trevligt språk. Läsvärd och alltid uppdaterad.

Mareen Fischinger är något helt annat. En stjärna på Flickr (där jag hittade henne) och väldigt aktiv på hennes Tumblr-blogg. Har en aningens mer arty portfolio med många sköna modebilder (det hon verkar göra mest).

Båda dessa tycker jag är bra bloggar att följa, även om jag ibland känner mig lite som en fluktare eftersom det blir väldigt personligt ibland. Inget fel i det, har väl själv varit där ibland. Men, hursomhelst är det kul att se hur olika livet som heltidsarbetande fotograf kan vara.

Synd att det finns så få som dessa. Som är bra dvs.

Har ni tips på liknande vore det intressant att få en länk, så tipsa gärna.

Liknande inlägg

{ 2 comments… read them below or add one }

1 Sebastian 20 januari, 2010 kl 10:50

Tack för tipsen. Kanon med sånt för ny inspiration.

2 Danne (@dcarlbom) 20 januari, 2010 kl 15:52

Båda dessa var riktigt intressanta.
Hennes portfolio var om inte annat väldigt spännande.

Tack för tipsen.

Leave a Comment

Previous post: Halvkroppsporträtt med beautydish

Next post: Ljussättning med fönsterljus & reflexskärm

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes