Fotoreportage Solvalla Hästsjukhus för Veterinärmagazinet

19 augusti, 2009 · 2 comments

Fotografering inför operation på en travhäst på Solvalla Hästsjukhus. Fotograf Stefan Tell

Tidigare i år fick jag i uppdrag av tidningen VeterinärMagazinet som ges ut av Editor Media (som även ger ut DentalMagazinet som jag har fotograferat lite för under åren) att ta lite bilder till ett reportage från Hästsjukhuset Solvalla. Så, nu har vi klarat av alla länkarna, tror jag.

Fotografering av en hästdoktor på Solvalla Hästsjukhus. Fotograf Stefan Tell

Hästsjukhuset ligger alltså på Solvalla-området, vilket känns naturligt eftersom det är rätt mycket hästar som håller till där också. Mitt uppdrag var att ta fram några bilder till en artikel om det dagliga livet på kliniken och det var en imponerande upplevelse.

Undersökning av häst på Solvalla Hästsjukhus. Fotograf Stefan Tell

Jag fick se förberedelser inför en artroskopioperation på en häst, vara med när några hästar fick provspringa i en ”korridor” för att veterinären skulle kunna se vilken led/muskel som behövde närmare granskning och såklart allmänt hålla mig undan för hästar som fanns överallt.

Fotografering på Solvalla Hästsjukhus vid undersökning av travhäst. Fotograf Stefan Tell

Även om jag inte är någon expert på hästfotografering, och kommer nog heller inte bli det, så är just den här typen av fotouppdrag det som gör att livet som allmän diversefotograf är så roligt. Man slängs in i något helt okänt och går därifrån med en massa bilder och har fått en inblick i något jag nog inte skulle sett annars. Eftersom jag t ex inte har någon häst.

Fotografering i operationssalen på Solvalla Hästsjukhus innan operation. Fotograf Stefan Tell

Uppdraget var både enkelt och svårt. Enkelt för att det fanns så mycket nytt att fotografera (åtminstone i mina ögon) och svårt för att det var trångt, hästar är kanske inte så sugna på att modella när de är hos läkaren och ljuset i den betongbyggnad kom mest från gamla lysrör av olika kvalité. Och utomhus regnade det.

Porträttfotografering på Solvalla Hästsjukhus av medarbetare. Fotograf Stefan Tell

Men, reportaget blev bra och jag är nöjd med bilderna. Som vanligt kommer man på en massa saker man borde tänka på tills nästa gång man fotograferar hästar i sjukhusmiljö. T ex att hitta lite roligare vinklar och framför allt, gå lite närmare. Alternativt ta med ett bra teleobjektiv, trots att det var trångt.

Nu höll jag mig på behörigt avstånd och det syns kanske i bilderna. Kanske inte så mycket för att jag skulle vara rädd för hästar, men de inger en viss respekt, utan mest för att jag inte ville vara för närgången i en sjukhusmiljö.

Kul uppdrag hursomhelst, hoppas kunna återkomma dit för lite mer utomhusbilder en vacker dag. Eller kväll.

Liknande inlägg

{ 2 comments… read them below or add one }

1 Viktoria 23 augusti, 2009 kl 20:58

Hej.
Jag har en liten fråga.
Har du något tips på hur man ska göra för att komma igång som frilansfotograf eller dylikt?
Är mycket intresserad av att fotografera och känner att det är de jag vill göra! Men vet inte riktigt hur man på bästa sätt kommer igång.
Så alla tips tas emot :)

2 Stefan Tell 26 augusti, 2009 kl 23:07

Hej,
vet inte var jag ska börja bara. Det finns såklart massvis med tips man kan ge, men det blir nog för långt för ett svar här. Ska nog knåpa ihop lite sånt till separata bloggposter, så kan andra fylla på med deras tips.

Fast en sak kan jag nog säga direkt, se helst till att du inte blir för stressad. Så om du har möjlighet att göra det vid sidan om det du gör idag tror jag det kommer underlätta. Det är få saker som kan förstöra ens nattsömn/humör och sånt som att bli stressad av att vara egen företagare. Ibland kan ju också det man har som intresse, t ex foto, vara kul för att man gör det som hobby, men när man ska göra allt annat som krävs för att frilansa kanske det inte blir så kul.

Att gå en fotoutbildning är såklart aldrig fel, tror jag, då hinner man prova på lite olika saker och känna efter vad det är man är bäst på och tycker är roligast.

Här tog nog mina spontana tips slut. Är det någon annan som vill fylla på med råd är ni välkomna.

Jag ska klura på om jag har några smarta tips till senare.

Leave a Comment

Previous post: Snabbare Lightroom med parallella jobb

Next post: Ljussättning av porträtt i tv-stil

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes