Det är alltid smart att göra några anteckningar hur blixtarna stod, gärna avståndet till modellen och bakgrunden och kanske även hur de var riktade för att komma ihåg hur man hade ställt in allt den där gången det blev bra bilder.
Jag försöker så gott jag kan dokumentera hur jag gjorde så jag förhoppningsvis om ett tag har ett litet bibliotek med diagram över ljussättningen vid olika förutsättningar som jag kan komma tillbaka till när inspirationen tryter eller om man har bråttom.
Här är ett exempel från en modellfotografering i fotostudio jag gjorde för ett tag sedan. När jag hade fått alla blixtar på plats och vinklat reflexskärmar och annat och mätt upp ljuset var det bara att skriva ner inställningarna (bländare, ljusstyrka osv) på ett papper och sen börja fotografera.
Det behöver inte vara så komplicerat i början, bara man har papper och penna brukar det ordna sig. Vill man vara extra duktig kan man sen ladda ner en Photoshop-fil från en kille som varit ännu duktigare och gjort en massa lager innehållandes de vanligaste blixttyperna och ljusmodifierarna som man kan använda sig av.
Ladda ner den zippade Photoshop-filen här: www.kevinkertz.com
Fördelen med studiofotografering är att man kan styra ljuset på ett sätt som inte är lika enkelt i andra miljöer. Visst, man kan använda sig av studioblixtar utomhus, men man vet ju inte riktigt hur miljön ser ut, och allt det där. Står du i ett rum som du använder som fotostudio kan du rätt enkelt göra samma uppsättning av ljuset, om och om igen, fast bara om du kommer ihåg hur du gjorde.
Så det är rätt smart att dokumentera hur man har gjort. Anteckna hellre för mycket än för lite.
Förutom det du kan hitta på bloggen har jag samlat lite diagram och exempel på Flickr. Där finns det också ett par grupper med likasinnade som är lika nogranna. Värt ett besök.
Har du några bra exempel på liknande saker får du gärna kommentera, vore kul att hitta fler som tycker det där med diagram kan vara givande.










{ 1 trackback }
{ 1 comment… read it below or add one }
Mycket intressant
Hittade också någon sån där photoshopfil på model mayhem. (något sånt).
Ska genast kika flickr för lite inspiration.