Porträttfotografering av personalen på PRI

2 december, 2008 · 0 comments

Personalporträtt i fotostudio av medarbetarna på PRI

Personalporträtt i fotostudio av medarbetarna på PRI

Jag fick ett fotograferingsuppdrag av mina kontorsgrannar på reklambyrån BKC Sthlm som precis har gjort klart en ny webbplats till företaget PRI. I samband med den nya hemsidan behövde de fräscha upp personalporträtten och vände sig till mig. Sagt och gjort, de bjöds in till min fotostudio och fick under två halvdagar känna på hur det känns att vara modell för en dag (eller en halvtimme).

Resultatet blev mycket bra, tycker jag, och de är väldigt nöjda. Porträttfotografering är alltid kul, det börjar nästan alltid med att en eller flera inleder med ”att vara med på bild är det värsta jag vet” och sen blir det ändå bra när allt är klar.

Känns som en sak de flesta säger, men grejen är att det är väldigt få som inte _kan_ bli bra på bild, det krävs bara lite lirkande för att vänja sig vid kameran. Under mina år som fotograf har jag kanske stött på en eller två som verkligen, verkligen inte ville eller knappt kunde vara med på bild, annars är det mest en sak folk säger. Men, det är alltid en utmaning att få de som ska fotograferas att slappna av, inte alltid helt lätt, men det brukar gå bra.

Se resultatet här:
PRI: Personalporträtt till hemsida, intranät och bildbank

Leave a Comment

Previous post: Snabbare start för Illustrator i CS4

Next post: Fototips: Istället för dyra objektiv?