Av någon anledning hittade jag till Grand Annonsbyrå och av någon annan anledning klickade jag runt på deras webb där de hade ansträngt sig rätt hårt för att dölja innehållet bakom omärkta ägg (lite som i gamla CD-ROM-spel som var populära förr, klicka på en låda så hoppar en katt ut).
I alla fall, de hade, i min smak, gjort något roligt av medarbetarporträtten. Vindmaskin och rosa bakgrund, det är inte ofta man ser det. Synd bara att de gömde dem så väl, för sånt tror jag verkligen kan hjälpa till att lätta upp stämningen lite bland allt superseriöst på webben, som det så ofta är.
Självfallet är jag en förespråkare av företag som vågar visa upp sig på webben, men det behöver inte alltid vara rosa och galet, det räcker gott med att få ett ansikte på den man pratar med i telefon eller svarar på e-post från. Fast rosa hjälper nog till lite mer ändå. Ett enkelt sätt att underlätta marknadsföringen och säljarbetet, är jag övertygad om.
För att hitta till porträtten, gå först till www.grandannonsbyra.se – klicka sen på det ägg som svajar lite och visar upp texten ”Medarbetare” – sen är det bara att klicka på miniatyrerna, och sen kan man klicka igen för att få det hela lite större. Värt ett besök.
Vill ni göra något liknande så jag också kan få med lite färgade bakgrunder i min porträttfotografering, hör gärna av er.
(obs. jag har inte tagit bilderna åt Grand, men ser gärna till att ert företag får lika fina porträtt)
.









{ 2 comments… read them below or add one }
Haha, riktigt sköna personalbilder!
Ja, men tyvärr är det som sagt inget jag har gjort, men ska jobba på att få in det i framtida jobb, vindmaskin alltså…